Co ile wymieniać rozrząd

Co ile km wymieniać rozrząd?

Kiedy wymienić rozrząd?

Każdy producent samochodu w swojej instrukcji serwisowej podaje przedziały po jakim przebiegu powinno się wymienić rozrząd. Z reguły są to poprawne wartości i raczej nie powinno się ich przekraczać. Można wymianę rozrządu, dla własnego bezpieczeństwa i spokoju, zaplanować trochę wcześniej, przykładowo, jeśli producent zaleca wymianę co 100 tys. km, zróbmy to po 90 tys.

Warto również wymienić rozrząd po zakupie samochodu. Często sprzedawcy zapewniają, że nie trzeba, bo niedawno rozrząd był robiony, ale jeśli nie ma na to żadnego rachunku od sprawdzonego mechanika lub z autoryzowanej stacji napraw, lepiej rozrząd wymienić.

Jak ocenić stan zużycia paska rozrządu?

Niestety pasek rozrządu nie daje nam zazwyczaj żadnych oznak, że jego żywot dobiega końca. Stan zużycia sprawdzimy jedynie zdejmując obudowę rozrządu. Jeśli pasek jest popękany lub guma zaczyna się kruszyć, należy jak najszybciej dokonać wymiany.

Ile kosztuje rozrząd?

Zestaw rozrządu może składać się z samej rolki i paska lub dodatkowo rolki napinającej, napinacza czy pompy wody. Cena rozrządu będzie więc zależała od zawartości zestawu, ale także od rodzaju auta, a właściwie silnika w nim zamontowanego. Średnio ceny wahają się od ok. 150 do 600 zł.

Jakiego producenta rozrząd kupić?

Wśród najbardziej popularnych i najczęściej wybieranych przez klientów i mechaników zestawów rozrządu są INA, Contitech, Bosch, SKF, Dayco. Te firmy gwarantują długą i właściwą pracę całego zestawu.

Czy z rozrządem trzeba wymieniać pompę wody?

Nie trzeba, ale zaleca się. Pompa wody ulega częstszym awariom niż sam rozrząd. Niestety są to często elementy ze sobą połączone i wymiana uszkodzonej pompy wody wiąże się z wymianą rozrządu. Uszkodzona pompa wody to często wyciek płynu, a jeśli płyn chłodniczy dostanie się na pasek rozrządu, może doprowadzić do jego uszkodzenia. To samo dotyczy się różnych wycieków oleju.

Przeczytaj także

Autor: Maciej Dankowski

Od 12 lat czynnie związany z motoryzacją, autor wielu poradników na blogu, na co dzień, jako profesjonalista, pomaga klientom przy doborze części w sklepie milionczesci.pl

To może Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są zaznaczone *