OE czy OEM – oznaczenia części samochodowych

Oznaczenia części samochodowych

Dyrektywa GVO wprowadzona w Unii Europejskiej w 2010 roku daje prawo każdemu użytkownikowi własnego auta naprawiać je w niezależnym serwisie bez utraty gwarancji producenta. Wprowadziła ona również jasny podział części na kategorie : OE, OEM, OEQ, AM. Co to za oznaczenia i o czym nas informują wytłumaczę pokrótce poniżej.

Co oznaczają skróty OE, OEM, OEQ, AM?

OE – części oryginalne sprzedawane z logo producenta samochodu. Zwykle są dostępne w ASO, lecz pojawiają się też w niektórych hurtowniach.

OEM – część oryginalna, pochodząca od wytwórni, która dostarcza części na tak zwany pierwszy montaż, jednak sygnowane logo producenta elementu, a nie producenta samochodu.

OEQ – zamienniki porównywalnej jakości do części oryginalnych, które przeszły badania w odpowiednich instytutach takich jak: Tatcham bądź Centro Zaragozza. Spełniają one również kryteria producenta. Oznaczenia te są jasno podkreślone w katalogach hurtowni, dzięki czemu sprzedawcy mają wiedzę na temat jakości sprzedawanych części.

AM – są to części o nie określonej jakości co nie oznacza, że są to złe części, natomiast nie posiadają one ogólnie uznawanych certyfikatów.

Najważniejsze przy wyborze nieautoryzowanego serwisu w celu naprawy własnego pojazdu jest upewnienie się, że zostanie ona wykonana według dokumentacji technicznej. Są to wymogi producenta pozwalające zachować gwarancję, oszczędzając na naprawie w nieautoryzowanych serwisach.

Przeczytaj także

Autor: Maciej Dankowski

Od 12 lat czynnie związany z motoryzacją, autor wielu poradników na blogu, na co dzień, jako profesjonalista, pomaga klientom przy doborze części w sklepie milionczesci.pl

To może Cię zainteresować

4 Komentarzy

  1. Widziałem już wcześniej takie oznaczenia, ale nie wiedziałem co znaczą. Lepiej wiedzieć, bo niestety za niewiedzę się płaci.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany. Pola obowiązkowe są zaznaczone *